בעיות ביצועים - אנטי וירוס או וירוס ?

בעיות ביצועים : אנטי וירוס או וירוס ?
לעיתים לקוחות חווים בעיות ביצועים בקווי ה WAN ולא ברור מי גורם לעומס.
מרבית מערכות הניטור מספקות היסטוריה של בקרת העומסים על גבי קווי התמסורת. במקרה הטוב, זה נותן מענה חלקי לגבי האם קיים עומס על קוו התקשורת ומתי, אך הבעיה היא שמערכות אלה אינן מציגות באופן ברור מי מעמיס את הקו.
לפעמים רזולוציות הדגימות נמוכה מדי, כך שעומסים רגעיים נעלמים בין הקריאות ולא מופיעים בגרפים ובסטטיסטיקות המוצגים ברמה יומית ושבועית.
אז איך בכל זאת ניתן להתגבר על הבעיה ולמצוא את המקור לעומסים ולאפשר טיפול בהם?
הנה דוגמה למקרה אמיתי שהתגלה בעת ביצוע Pilot למערכת נט-מוניטור ברשת המבצעית של לקוח.

שלב א : זיהויי פעילות עומסים חריגה
לאחר שהתקנו את המערכת, זיהינו כי בשעות הלילה (שעות שבהם אין פעילות בחברה) נראים עומסים של 70%מרוחב הפס למשך פרק זמן קצר בתדירות קבועה של פעם בחצי שעה.

עומסים אלה לא נראו בברור בשעות היום, מאחר שהם נבלעו במסגרת העומסים השוטפים של פעילות החברה במהלך היום. כלומר הם היו זניחים באופן יחסי לשאר פעילות הרשת במהלך היום.

אחת השיטות בהן אנו פועלים כדי לזהות חריגות ועומסים בקווי התקשורת, היא להשוות את פעילות הקווים ביום לפעילות הקווים בלילה בשעות בהן לא צפויה פעילות בחברה. בזמן זה ניתן לראות פעילות חריגה שונה מאשר הפעילות במהלך יום העבודה.

שלב ב : איתור הגורם בעייתי

עכשיו, שמצאנו שיש עומס עולה השאלה איך אפשר לזהות מי גורם לעומס?

בעזרת מערכת נטמוניטור זה הופך להיות פשוט מאוד מאחר והמערכת נותנת מענה לנושא בצורה מעמיקה ורחבה באופן מובנה.

1. הדגימות מבוצעות ונשמרות ברזולוציה גבוהה (כלומר במרווחים קטנים מאוד) וניתן להציגה בתצוגה יומית,שבועית וחודשית. הדבר מקל על זיהוי ואיתור האזור שבו יש להתמקד.
2. במערכת ניתן להגדיל סף לדוגמה סף של תעבורת מידע לפי הצורך. במקרה של תעבורה הגבוהה מהסף שנקבע, מתבצעות הקלטות מידע ("סניפר") בצורה אוטומטית, כך שניתן לזהות ולראות היסטורית את גורם העומס. משתמש, אפליקציה או סוג מידע מסוים.
3. קיימת גם אפשרות צפייה זמן אמת במידע הזורם בתוך צינורות התקשורת, דבר המאפשר לבצע ניתוח יעיל ומהיר.

באותו מקרה של לקוח שדיווח על העומסים, בעזרת ההקלטות האוטומטיות שבוצעו על ידי מערכת נטמוניטור בשעות הלילה, התגלה כי עדכוני אנטי וירוס הם אלה הגורמים לעומס בקווי התמסורת.
כתוצאה מהממצאים, בוצעו שינויים בהגדרות ונקבעה מדיניות עדכונים בשרת האנטי ווירוס והדבר פתר את הבעיה.